Zika virusinės infekcijos plitimas įgauna vis didesnį pagreitį

Sparčiai plintant Zika virusinei infekcijai, Pasaulio sveikatos organizacija 2016 m. vasario 1 d. Ženevoje planuoja sušaukti Ekstremaliųjų situacijų komitetą, kuris spręs klausimą dėl tarptautinio masto ekstremalios visuomenės sveikatai situacijos skelbimo.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai primena, kad Zika virusinė infekcija – tai Aedes (Aedes aegypti, Aedes albopictus) uodų platinama virusinė liga, kuri šiuo metu sparčiai plinta Pietų ir Centrinėje Amerikoje, Karibuose. Įvežtinių Zika virusinės infekcijos atvejų yra užregistruota ir Europoje (Danijoje, Olandijoje, Suomijoje, Vokietijoje, Jungtinėje Karalystėje ir kt.)

Šiuo metu Pasaulio sveikatos organizacija nerekomenduoja kelionių ar prekybos apribojimų į Zika viruso paveiktas šalis. Vienuolika Europos šalių (Belgija, Suomija, Vokietija, Italija, Airija, Malta, Olandija, Norvegija, Slovėnija, Prancūzija, Jungtinėje Karalystėje) yra paskelbusios oficialias rekomendacijas atidėti nėščiųjų keliones į šalis, kur plinta Zika virusinė infekcija. Šiai rekomendacijai pritaria ir Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai.

Visiems asmenims, vykstantiems į šalis, kur plinta Zika virusas, rekomenduojama saugotis uodų įgėlimų (naudoti repelentus, dėvėti rūbus ilgomis rankovėmis, naudoti insekticidais apruoštus tinklelius nuo uodų (ant lovų, langų ir kt.), jei apgyvendinimo vietos nėra tinkamai apsaugotos ar kondicionuojamos, pašalinti uodų veisimosi vietas (įvairias vandens talpyklas su stovinčiu vandeniu, vazonus, padangas ir kt.) namų aplinkoje.

Įvežtinių Zika virusinės infekcijos atvejų yra užregistruota ir Europoje, Aedes albopictus uodų aptinkama kai kuriuose Europos regionuose, intensyviausiai –Viduržemio jūros regione, todėl užsikrėtimo atvejai nuo įvežtinių atvejų Europoje taip pat galimi. Tačiau pabrėžtina, kad Europoje žiemą Zika viruso plitimo tikimybė yra labai maža, nes klimato sąlygos nėra palankios pernešėjų aktyvumui. Šių uodų veisimuisi palankus tropinis klimatas.

Keletas užsikrėtimo Zika virusine infekcija atvejų lytiniu keliu taip pat buvo užregistruota, tačiau tai nėra pagrindinis viruso plitimo būdas. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, Zika virusas buvo išskirtas iš spermos praėjus daugiau nei dviems savaitėms po pasveikimo.

Zika virusinės infekcijos simptomai dažniausiai yra švelnūs ir tęsiasi 4-7 dienas, 60-80 proc. atvejų Zika virusinė infekcija yra besimptomė. Ligai būdingas makulinis ar papulinis bėrimas, karščiavimas, sąnarių, raumenų, galvos skausmai, nepūlingas konjunktyvitas. Makulopapulinis bėrimas dažnai prasideda veido srityje ir išplinta po visą kūną.

Didelio sveikatos priežiūros specialistų susidomėjimo Zika virusinė infekcija sulaukė, kai 2015 m. spalį buvo pastebėtas neįprastas mikrocefalijos (neįprastai maža galvos apimtis ir smegenų tūris) atvejų padidėjimas tarp naujagimių Brazilijoje. Ryšys tarp Zika virusinės infekcijos nėštumo metu ir vaisiaus mikrocefalijos yra tiriamas. Taip pat tiriamas galimas Zika virusinės infekcijos ryšys su kitais neurologiniais sutrikimais, Guillain-Barre sindromu ir kt.  

 

Šaltinis http://www.ulac.lt/
2016-02-01