Vaikų traumos ir jų prevencija

Jungtinių Tautų Organizacijos Vaikų teisių Konvencijoje teigiama, jog vaikas turi teisę augti saugioje aplinkoje.  Pasaulio Sveikatos Organizacija skelbia: ,,Vaikų sužalojimai – tai viena svarbiausių visuomenės sveikatos problemų, kuriai reikia teikti ypatingą dėmesį. Europoje daugiausia nelaimių atsitinka namuose ( daugiausia nukenčia be priežiūros palikti mažamečiai vaikai)“. Ne išimtis ir Lietuva. Kiekvienais metais Lietuvoje nuo sužalojimų miršta apie 5000 žmonių, apie 400 vaikų ir paauglių. Tai kelis kartus viršija Europos šalių statistinius duomenis –rašoma Vilniaus miesto visuomenės sveikatos biuro parengtame leidinyje.

Savo darbe pastebėjau, jog į sveikatos specialistą padidėjo besikreipiančiųjų mokinių skaičius. Tiesa, tos traumos smulkios: įbrėžimai, įdrėskimai, sumušimai. Todėl ne veltui šių metų gegužės mėnesį mokinius pakviečiau į ,,Traumų ir jų prevencijos pamokėles“ . Pareiškė norą bent kelios klasės – tai 1C, 2D, 4A, 4C ir 4D. Pirmiausia mokinius supažindinau su sužalojimo sąvoka, ar galima traumų išvengti? Supažindinau mokinius su atvejais kada vaikas patiria traumą. Tai ir prasta vaikų priežiūra, rizikingas jų elgesys, dažnas nemokėjimas priimti tinkamų sprendimų, prastas fizinis pasirengimas, žinių apie saugų elgesį trūkumas. Dažniausiai pasitaikančios traumos Lietuvoje: eismo įvykiai, skendimai, kritimai iš aukštai, gaisrai, nudegimai, apsinuodijimai, uždusimai ir t.t. Kalbant apie vaikų sužalojimų ir nelaimių atvejus svarbus vaidmuo tenka pedagogams, tėvams, visuomenės sveikatos specialistams. Koks vaikų vaidmuo traumų prevencijoje? Tai lankant  sporto būrelius, laikytis sporto šakos taisyklių, dėvėti specialias apsaugos priemones, nesportuoti, jei jaučiatės pavargę, esat susižeidę, palaikyti balansą tarp darbo ir poilsio ir t.t.

Suaugusiųjų vaidmuo vaikų traumų prevencijoje būtų: kalbėtis su vaiku apie saugų, sveiką judėjimą, sukurti saugią aplinką tiek namuose, tiek kieme, nepalikti vaikų be priežiūros, būti patiems autoritetu ir t.t.

Pirmoji pagalba-tai paprasti veiksmai turimomis  priemonėmis, kurie atliekami siekiant išsaugoti nukentėjusiojo gyvybę ar sustabdyti sveikatą žalojančius veiksnius. Todėl teikiant pirmąją pagarbą, mokiau mokinius, jog labai svarbu išlikti ramiam, sustoti, pagalvoti ir veikti. Tolimesni veiksmai-patikrink, paskambink , padėk. Mokėmės suvaldyti situaciją nualpus, užspringus, lūžus galūnei, kraujuojant,  įkandus bitei, nudegimų atveju, bandėme uždėti šalmo tvarstį ant galvos ar įmobilizuoti galūnę  ir t.t. Su mokiniais sprendėme užduotėles iš mokomosios knygutės ,,Pirmoji pagalba“. Pamokėles pabaigoje palinkėdavome vieni kitiems saugios vasaros.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė,  vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje  Irena Paukštienė

2022-05-24