Traumų ir sužalojimų prevencijos skatinimas mokyklose

Mokykla yra ta vieta, kurioje vaikas praleidžia didžiąją dalį savo laiko, tai vieta kurioje patiriamos traumos yra dažniausios. Ne veltui penktadalis visų vaikų patiriamų traumų įvyksta mokykloje. Todėl mokyklos bendruomenei be galo svarbu užtikrinti, kad joje būtų sveika ir saugi mokiniui aplinka, gana dažnai vaikai traumas patiria per kūno kultūros pamokas. 

Kalbant apie sužalojimų prevencijos organizavimą, yra taikoma trijų „E“ taisyklė: mokymai (angl. Education), reikalavimai (angl. Enforcement), inžineriniai sprendimai (angl. Engineering). Ši taisyklė puikiai nusako tris galimas visuomenės sveikatos intervencijų kryptis:

  • Mokymai yra pagrindinė visuomenės sveikatos intervencijos priemonė sužalojimų srityje. Bendruomenė turi būti informuojama apie galimus pavojus ir būdus, kaip to išvengti, kaip žmonėms elgtis saugiai. Kaip pavyzdys gali būti būsimų tėvų informavimas apie saugų vaiko vežimą automobiliu.
  • Reikalavimų nustatymas iš esmės yra taisyklių įvedimas, dažnai tam tikslui pasitelkiant teisines priemones. Ši priemonė kartu su mokymais yra galingas įrankis sužalojimų prevencijoje. Šios priemonės pavyzdys gali būti reikalavimai naudoti vaikų saugos kėdutes ar dviračių šalmus, greičio apribojimai.
  • Inžineriniai sprendimai apie aplinkos ir produkto dizaino sprendimus, kurie gali padėti sumažinti įvykių, kai žmogus gali susižaloti, riziką ar sumažinti energiją, kuri veikia žmogų ir sukelia jam sužalojimą. Geriausi inžineriniai sprendimai yra pasyvūs, t. y. nereikalauja žmogaus imtis veiksmų, kad būtų apsaugotas. Puikūs to pavyzdžiai yra nedegios vaikiškos pižamos, saugi žaidimų aikštelių danga, žaislai be smulkių detalių ir pan. Kitos technologijos reikalauja žmogaus žinių teisingai jas naudoti: vaikiškos automobilinės kėdutės pritvirtinimas, dūmų detektorių įrengimas namuose ir pan.

„Mokinių sužalojimų profilaktika“ metodinės rekomendacijos,

http://www.smlpc.lt/media/file/Skyriu_info/Metodine_medziaga/vaiku_sveikata/MOKINIU%20SUZALOJIMU%20PROFILAKTIKA.pdf

„Sužalojimų prevencijos organizavimo savivaldybėse rekomendacijos, 2020 m.“, prieiga per internetą: http://www.smlpc.lt/media/image/Naujienoms/2017%20metai/neinfekcines/nukritimu_prevencijos_rekomendac.pdf

Metodinės rekomendacijos „Tėvams apie įvairaus amžiaus vaikų sužalojimų rūšis“, 2018 m., prieiga per internetą:

http://www.smlpc.lt/media/image/Programos%20ir%20projektai/Metodines_rekomendacijos_vaiku_s.pdf

Daugiau informacijos: http://www.smlpc.lt/lt/metodine_medziaga/suzalojimu_prevencija.html

2024-05-26