Ir toliau netylant diskusijoms, kaip vaikai turėtų būti maitinami ugdymo įstaigose, daugėja darželių, kurie ne tik diskutuoja, bet ir veikia. Toks pavyzdys – Anykščių miesto darželiai, kurie nuo sausio pereina prie sveikatai palankios mitybos. Vieni – jau finišo tiesiojoje, kitiems – dar tik pradžia, bet visus juos vienija bendras tikslas – sveiki ir laimingi vaikai.
Sveikas maistas visiems Anykščių miesto darželinukams
Naujieji metai – puikus metas naujiems darbams, naujiems iššūkiams, naujiems pasižadėjimams. Ir nesvarbu, ar tai naujos veiklos pradžia, ar tiesiog senojo etapo nauja pradžia, svarbu – tikslas, kurio link einama drąsiais, ryžtingais žingsniais. Ryžtingumo nepritrūko Anykščių lopšelio-darželio „Spindulėlis” bendruomenei. Nuo 2018 metų jų vaikai maitinsis sveikiau. Remdamiesi sveikatai palankaus maisto technologės Ramintos Bogušienės išleista knyga „Sveikatai palankus technologinių kortelių ir valgiaraščių rinkinys“, darželio specialistai pereina prie sveikatai palankesnių valgiaraščių įvedimo į vaikų maitinimą.
„Mes labai tikime šia idėja. Dėl to apklausėme tėvelius, o jie pritarė ir sutiko, kad vaikus maitintumėme pagal sveikesnį meniu. Trys darželiai iš keturių glaudžiai bendradarbiaujame ir kartu rengiamės pereiti prie sveikatai palankios mitybos, be to, dalinsimės gerąja praktika ją įgyvendinant, kad išsklaidytumėme tėvelių nerimą, jog vaikai nevalgys jiems siūlomo maisto. Viliamės, kad visiems mums užteks kantrybės, kol iš visų leidinyje siūlomų beveik 300 patiekalų pritaikysime vaikams labiausiai patinkantį, sveiką bei skanų maistą,” – sako Anykščių vaikų lopšelio-darželio “Spindulėlis” direktorė Diana Čereškienė.
Nuo kitų metų pradžios visi Anykščių miesto darželiai pereina prie sveikos mitybos – remsis R.Bogušienės išleista knyga, naudos valgiaraščius. Šiuo metu vykdomi maisto produktų pirkimai.
Vaikai nusipelno gauti tai, kas geriausia ir kokybiškiausia
„Pereiti prie sveikatai palankaus maitinimo nusprendėme dėl to, kad vaikai nusipelno ir privalo gauti tik tai, kas geriausia, kokybiškiausia ir vertingiausia maisto atžvilgiu. Iki šiol vaikų maitinime labiausiai liūdina tai, jog siekiant, kad patiekalai atitiktų reikiamą energetinę ir maistinę vertę, jie papildomi maistine prasme visai nevertingais maisto produktais (miltais, cukrumi, džiūvėsiais, manų kruopomis ir pan.),” – sako Anykščių vaikų lopšelio-darželio „Spindulėlis” Maitinimo organizavimo ir higienos priežiūros specialistė Vismantė Peliakaitė.
Šiuo metu keičiami valgiaraščiai, vykdomi maisto produktų pirkimai, kurie, deja, vyksta ne taip sklandžiai.
„Maisto produktų pirkimas sukelia daugiausia trukdžių, kadangi maisto tiekėjai daugelio produktų, kurie atitiktų reikalavimus, negali pasiūlyti. Tam tikros rūšies duonos, džiovintų vaisių, uogų, avižų sėlenų, žuvies. Iš sutaupytų lėšų įsigysime konvekcinę krosnį tausojančių patiekalų gamybai,” – vardija V. Peliakaitė.
Tėvams aktyviai diskutuojant, kas tai yra sveikas maistas, kokį maistą turėtų tiekti ugdymo įstaigos, ar vaikai tikrai valgys sveikatai palankų maistą, darželių vadovai bei darbuotojai dažnai susiduria su nemenkais iššūkiais. Juk viskas prasideda namuose: kokią valgymo patirtį vaikas atsineša iš namų, tokią lengviau perimti ir ugdymo įstaigoje. Ne paslaptis – dar yra daug tėvų, kuriems svarbu, kad vaiko pilvas būtų užkimštas maistu, nesvarbu, kokiu. Anykščių lopšelis – darželis “Spindulėlis” džiaugiasi, kad jų sprendimas maitinti vaikus sveikiau, sulaukė tėvelių palaikymo.
„Pirmiausia tėveliai buvo informuoti grupių socialinėse platformose, o vėliau susirinkimų metu buvo aptarti iškilę klausimai apie laukiančius pokyčius. Mažiausių vaikų tėveliai žinią apie naujus valgiaraščius priėmė labai palankiai ir su entuziazmu, vyresniųjų tėveliai turėjo daugiau baimių ir dvejonių,” – sako Maitinimo organizavimo ir higienos priežiūros specialistė Vismantė Peliakaitė.
Tiesa, specialistė pripažįsta, kad laukia dar didžiulis darbas, tačiau labai svarbu, kad sveikatai palankiai vaikų mitybai pritarė visa bendruomenė. Kartu pasiekti galima kur kas daugiau.
„Naujo maitinimo etapo laukiame jaudindamiesi, bet su tikėjimu ir viltimi, kad viskas bus gerai ir dar geriau,” – įsitikinusi V.Peliakaitė.
VšĮ „Sveikatai palankus“ direktorė, sveikatai palankios mitybos ir gyvenimo būdo propaguotoja, sveikatai palankaus maisto technologė Raminta Bogušienė
Džiaugiuosi, kad vis daugiau ugdymo įstaigų nusprendžia eiti sveikatai palankaus vaikų maitinimo link, o Anykščiuose netgi visos ugdymo įstaigos pereina prie maitinimo pagal „Sveikatai palankus“ rekomendacijas. Pokyčiai vyksta tik dėka tvirtų lyderių, kurie vadovauja ugdymo įstaigoms, nebijo iššūkių ir juos priima ryžtingai. Ateis laikas, kai iniciatyvos „Sveikatai palankus“ ugdymo įstaigoms didžioji dalis Lietuvos tėvelių teiks pirmenybę, dėl to, kad joms rūpi ne tik sotus vaikas, bet sveikas ir laimingas vaikas.
Žinoma, susiduriama ir su žaliavų pirkimo klausimu. Viešojoje erdvėje kalbama jau daugiau nei 5 metus apie tai, kad viso grūdo produktai sveikatai palankiau, bet tiekėjų pareikalavus viso grūdo duonos susiduriama su nuostaba ir netikrumu, ar bus tokios rinkoje ar ne? Kuo mūsų, kurie maitins pagal knygą „Sveikatai palankus technologinių kortelių ir valgiaraščių rinkinys“ bus daugiau, tuo greičiau gamintojai keisis ir persiorientuos į rinkoje iškilusią paklausą.
Iniciatyva „Sveikatai palankus“ įtraukia visas ugdymo įstaigas, vaikų maitinimo organizatorius į tinklą, kurio tikslas viešinti įstaigas, kurioms rūpi mūsų vaikų sveikata. Šiuo metu įtrauktos įstaigos, kurios įsigydamos leidinį, pažymėjo, kad sutinka maitinti vaikus pagal „Sveikatai palankus“ rekomendacijas. Nuolat atnaujinsime sąrašą, dalinsimės jų patirtimi ir problemomis. Jei norite prisijungti prie mūsų socialinės iniciatyvos „Sveikatai palankus“, daugiau informacijos rasite čia, kur galite užpildyti ir anketą: http://sveikataipalankus.lt/iniciatyva/iniciatyva-sveikatai-palankus/
Šaltinis http://sveikataipalankus.lt