Susitikimas su Radiacinės saugos centro specialistu

Balandžio 7 dieną, 15 valandą, biure vyko susitikimas su Radiacinės saugos centro specialistu Remigiju Kievinu. Susitikimo metu Utenos rajono gyventojai buvo supažindinami su jonizuojančiąja spinduliuote, jos šaltiniais, kuo ji pavojinga, su gamtine apšvita, radono problema, su radiologinėm avarijom ir kaip elgtis jos metu.

Jonizuojančioji spinduliuotė (dažnai vadinama radiacija) mus veikia nuolat. Tai natūralus procesas. Iš išorės mus veikia kosminė spinduliuotė ir žemės plutoje, vandenyje bei atmosferoje esančių radioaktyviųjų medžiagų skleidžiama jonizuojančioji spinduliuotė. Daugelis žmonių bijo nematomos, negirdimos, neturinčios kvapo ir skonio jonizuojančiosios spinduliuotės. Jos lygį galima išmatuoti tik specialia matavimo įranga. Jonizuojančioji spinduliuotė yra nepavojinga, kai naudojama saugiai, tačiau ji gali pakenkti, jei nesilaikoma radiacinės saugos reikalavimų.

Radono yra visur, radonas išsiskiria iš įvairių medžiagų. Nustatyta, kad Lietuvoje svarbiausias radono šaltinis yra gruntas. Radonas į pastatus iš grunto patenka per daugybę vietų. Esant palankioms sąlygoms, pavyzdžiui, kai temperatūra namo viduje yra aukštesnė nei lauke arba kai pučia stiprus vėjas, tarp namo vidaus ir grunto susidaro slėgių skirtumas, dėl kurio radonas traukte traukiamas į vidų. Yra daugybė būdų, kaip mažinti radono kiekį patalpose. Kokį būdą pasirinkti, priklauso nuo namo konstrukcijos, grunto, ant kurio namas pastatytas, radono kiekio name ir, žinoma, nuo to, kiek lėšų žmogus pasiryžęs tam skirti.

 

Daugiau informacijos apie radoną ir jonizuojančiąją spinduliuotę bei radiacinę saugą galite rasti www.rsc.lt

2015-04-14