Senjorams ir ne tik

Balandžio 10 d. vykusi paskaita ,,Tikrieji senjorų sveikatos iššūkiai”, buvo aktuali ir jaunesnio amžiaus žmonėms. Gydytoja Jurga Misevičienė pristatė, kad senėjimo procesas prasideda perkopus 30 metų ribą. Kasmet senėjimo pagreitis išauga po 1 proc. Ir tik vienintelis intelektas išlieka stabilus visą gyvenimą (išskyrus tam tikrus susirgimus). Lektorė paminėjo, kad pagrindiniai veiksniai, kurie įtakoja mūsų sveikatą, veikia ir šlapimo sistemos veiklą: judėjimas, mityba, žalingų įpročių neturėjimas. Judėdami galime 30 proc. sumažinti piktybinių navikų vysymąsi, padidinti antiuždegiminių medžiagų gamybą, sumažinti svorį, o judant ore, kaupiasi vitaminas D, mažėja cholesterolio kiekis kraujyje. Reikėtų atkreipti dėmesį ir vengti pro uždegiminės dietos: cukrus, transriebalai, omega – 6 perteklius, akrilamidai, aromatiniai hidrokarbonatai. Anti uždegiminė dieta: omega -3, polifenoliai, probiotikai, skaidulos, jūros gėrybės. Polifenolių gausu uogose, vaisiuose, daržovėse, alyvuogių aliejuje. 

Viena iš keturių moterų daugiau ar mažiau susiduria su šlapimo nelaikymo problemomis – nuo atsitiktinių negausių ištekėjimų (čiaudint, bėgant, kosint) iki gausaus šlapimo nelaikymo. Jei sutriko šlapinimasis, tai gali būti vienas iš vėžio simptomų. Gali sutrikti šlapinimasis ir po gydymo komplikacijų. Normaliai žmogus per dieną šlapinasi iki 8 kartų. Naktinis šlapinimasis vyrams gali rodyti prostatos vėžį. Lietuvoje kasmet registruojama apie 3,5 tūkstančių prostatos vėžio atvejų. Organizmui trūkstant vitamino B12, po kai kurių medikamentų vartojimo, po spindulinio gydymo, gali atsirasti šlapimo nelaikymas. 

Profilaktinės priemonės paprastos, ką gali naudoti kiekvienas ir bet kada:

1.Dubens raumenų stiprinimas: Kėgelio pratimai, tarpvietės, pilvo, nugaros raumenų treniravimas (www.corewellness.lt), elektrostimuliacija, akupunktūra, autogeninės treniruotės.  

2.Šlapimo pūslės treniravimas: atliekamas didinant laiko tarpus tarp ėjimų į tualetą.

3. Svorio mažinimas.

4.Vengti šlapimo pūslės dirginimo: gazuoti gėrimai, koncentruotos sultys, alkoholis, aštrus maistas, kavos (1 puodelis per dieną yra gerai).

5.Pakankamas skysčių vartojimas.

6. Perpildytas žarnynas skatina šlapimo nelaikymą.

Turintiems problemų su nevalingu šlapimo nutekėjimu, gydytoja patarė, prieš kreipiantis į medikus, būtina 2-3 dienas pildyti šlapinimosi dienoraštį.

Higienos ir slaugos priemones pristatė slaugytoja Jolita Šukienė. Kuri kiekvienam dalyviui padovanojo po porą įklotėlių. Dalyviai gavo atsakymus į individualius klausimus. Gyvenimas yra paprastesnis, kai tu žinai, kur kreiptis pagalbos ir kad tokių kaip tu aplinkui yra, tačiau dažnas bijo prasitarti apie jį kamuojantį šlapimo nelaikymą. 

2017-04-10