Rūkymo patalpai – specialūs reikalavimai

Kovojant su rūkymo žala nuo 2007 metų draudžiama rūkyti restoranuose, kavinėse, baruose, kitose viešojo maitinimo įstaigose, klubuose, diskotekose, interneto kavinėse, lošimo namuose, automatų  salonuose, kitose laisvalaikio praleidimo įstaigose, patalpose, kuriose vyksta sporto varžybos ar kiti renginiai ir kitose žmonėms aptarnauti skirtose patalpose. Išskyrus atvejus kai šiose įmonėse, įstaigose, organizacijose įrengiamos rūkymo patalpos (vietos). Rūkymo patalpa (vieta) – speciali patalpa (vieta), kurioje leidžiama rūkyti (vartoti tabako gaminius ir elektronines cigaretes).

 

Vadovaujantis Lietuvos higienos norma HN 122:2006 “Rūkymo patalpų (vietų) įmonėse, įstaigose ir organizacijose įrengimo ir eksploatavimo reikalavimai“ rūkymo patalpos turi būti atskirtos nuo darbo patalpų, sanitarinių ir buitinių patalpų, kuriomis naudojasi ir nerūkantys darbuotojai, aptarnaujami klientai ir lankytojai, taip pat turi būti įrengiamos taip, kad per jas nereikėtų vaikščioti nerūkantiems.

 

Rūkymo patalpos (vietos) turi būti švarios,  valomos drėgnu būdu, aprūpintos nedegiomis peleninėmis ar urnomis nuorūkoms. Patalpose turi būti palaikomas žemesnis nei gretimų patalpų slėgis.

 

Švarus oras tiekiamas į tą rūkymo patalpos dalį, kur oras užterštas mažiausiai, o šalinamas ten, kur teršalai išsiskiria intensyviausiai arba jų koncentracija didžiausia. Rūkymo vietose turi būti bent vienas tekstinis įspėjimas apie rūkymo pavojų sveikatai iš Tekstinių įspėjimų apie rūkymo pavojų sveikatai sąrašo (HN 122:2006 priedas). Įspėjimas turi būti pateiktas gerai matomoje vietoje, lengvai įskaitomas, rašomas didžiosiomis raidėmis kontrastiškame fone ir keičiamas ne rečiau kaip vieną kartą per metus.

 

Rūkymas kenkia ir aplinkiniams

 

Tai, kad rūkymas yra žalingas sveikatai, žinome visi. Bet ar visi žino, kad tabako dūmuose randama per 4000 cheminių junginių, iš kurių net keli šimtai laikomi kenksmingais sveikatai, o apie 40 iš jų yra patvirtinti kancerogenais, kurie sukelia vėžį ar skatina jo vystymąsi.

 

Ilgalaikis rūkymas padidina sergamumą bei mirtingumą nuo įvairių ligų, įskaitant širdies nepakankamumą ir miokardo infarktą, plaučių ir kitus vėžius (gerklų, stemplės, kasos, šlapimo pūslės, gimdos kaklelio, kraujo) bei chronines obstrukcines kvėpavimo ligas. Prognozuojama, kad 2020 metais tabakas bus pagrindinė ligų ir mirčių priežastis, kiekvienais metais mirs 10 milijonų žmonių, o tai daug daugiau nei mirštama nuo ŽIV, tuberkuliozės, gimdymo komplikacijų, savižudybių ar žmogžudysčių.

 

Nikotinas kenkia ne tik pačiam rūkančiajam, tačiau ir aplinkiniams, kuriems ne savo valia tenka kvėpuoti tabako dūmais. Tai vadinama pasyviu arba antriniu rūkymu. Patalpose, kuriose rūkoma, tabako dūmai nusėda ant visų paviršių, įsigeria į juos. Nikotinas šiose medžiagose išlieka dienas, savaites ir net mėnesius. Yra įrodyta, kad pasyvus rūkymas yra staigios kūdikių mirties, kūdikių ir vaikų kvėpavimo ligų ir viduriniosios ausies uždegimo priežastis, o suaugusiems – plaučių vėžio ir širdies ligų.

 

Tyrimais įrodyta, kad metus rūkyti per tam tikrą laiką organizmo funkcijos normalizuojasi ir rizika sirgti rūkymo sukeltomis ligomis gerokai sumažėja.

 

 

Parengė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Utenos departamento Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vyriausioji specialistė Audronė Štreimikienė

2016-10-21