Pats laikas pasirūpinti vaiko sveikatos pažymėjimu

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) primena tėveliams, turintiems mokyklinio ir ikimokyklinio amžiaus vaikučių, kad pats laikas suskubti pasirūpinti vaiko sveikatos pažymėjimu ugdymo įstaigoms. Specialistai ragina nedelsti užsirašyti ir apsilankyti pas šeimos gydytoją ir gydytoją odontologą.

Tradiciškai rugsėjo mėnesį susidaro nemažos eilės pas šeimos gydytoją, norint profilaktiškai patikrinti vaikų sveikatą. Todėl ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikų tėvai kuo greičiau kviečiami pasirūpinti savo atžalų sveikatos patikra ir būti pasiruošę ugdymo įstaigai pateikti Vaiko sveikatos pažymėjimą. Pastarasis galioja vienerius metus nuo jo išrašymo dienos. Profilaktiškai tikrintis sveikatą ir apsilankyti pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą privaloma visiems vaikams iki 18 metų.

Beje, specialistai primena, kad jau kai kurių gydymo įstaigų gydytojai duomenis apie vaikų sveikatos būklę gali įvesti į elektroninį vaiko sveikatos pažymėjimą. Tokių pažymėjimų informacija siunčiama į naujai pradėjusią veikti Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą. Šis įrankis leidžia ne tik sistemingai stebėti visos Lietuvos vaikų sveikatos būklę ir kryptingai formuoti sveikatos politiką, bet ir padeda mokyklose dirbantiems visuomenės sveikatos specialistams apibendrintus duomenis panaudoti planuojant sveikatos stiprinimo veiklas konkrečioje mokykloje. Be to, šiems specialistams nebereiktų duomenų iš popierinio pažymėjimo suvedinėti iš naujo rankiniu būdu.

„Kasmetinis vaiko sveikatos patikrinimas iš tiesų labai reikalingas ne tik ugdymo įstaigai, bet, visų pirmiausiai, ir pačiai šeimai. Tenka girdėti nuomonių, kad tėvai dažnai žiūri tai kaip į formalumą, tačiau taip nėra. Profilaktinis vaiko patikrinimas nėra tik formalumas, tai išsamus vaiko sveikatos būklės įvertinimas”, – teigė VLK atstovė Jurgita Grigarienė. 

Sveikatos patikrinimo metu šeimos gydytojas įvertina vaiko ūgį ir svorį, pamatuoja kraujo spaudimą, patikrina regėjimą ir klausą, vertina kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų būklę. Jeigu patikrinus vaiko sveikatą nustatomos tam tikros vaikų sveikatos būklės, dėl kurių vaikui mokykloje gali prireikti laikytis tam tikrų rekomendacijų  (pvz. dėl pritaikyto maitinimo esant alergijai, laikysenos, regos sutrikimų, fizinės veiklos apribojimo ir pan.), tad gydytojai pažymėjime būtinai tokias įrašo. Be to, gydytojų atliekami tyrimai leidžia iš anksto išaiškinti galimus įvairius sveikatos pakitimus bei taip užkirsti kelią ligai ar bent gerokai sušvelninti jos pasekmes. Jei šeimos gydytojas randa pakitimų, tuomet vaikas siunčiamas pas gydytoją specialistą, kuris atliks apžiūrą ir skirs reikiamus tyrimus, jeigu reikės ir gydymą.

„Norint patikrinti vaiko sveikatą ir gauti vaiko sveikatos pažymą, pirmiausia reikia iš anksto užsiregistruoti ir laiku atvykti pas šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą. Vaiką iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų, kitaip gydytojas negalės patikrinti vaiko sveikatos būklės, nes nebus raštiško tėvų arba globėjų sutikimo”, – teigė VLK atstovė Jurgita Grigarienė.

Specialistų teigimu, pastaruoju metu daugėja vaikų, kurių dantų būklė nėra gera, todėl profilaktinis sveikatos patikrinimas yra puiki proga tėveliams pasirūpinti savo vaiko dantukais.  Gydytojas odontologas įvertina vaiko dantų ir žandikaulių būklę ir, reikalui esant, skiria gydymą. Primename, kad vaikams nuo 6 iki 14 metų sveiki nuolatiniai krūminiai dantys gali būti nemokamai padengiami silantais – specialia apsauga nuo karieso. Ši paslauga yra kompensuojama Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis.

Nei profilaktinė apžiūra, nei gydytojo išduotas Vaiko sveikatos pažymėjimas vaiko šeimai nekainuoja: šios išlaidos apmokamos PSDF lėšomis. Todėl tėvams  reikia pasirūpinti registracija pas medikus ir laiku pas juos apsilankyti. Jeigu tėvai su vaikais negali atvykti paskirtu laiku pas gydytojus, jie raginami apie tai informuoti gydymo įstaigą – tokiu būdu sumažinant galimas eiles.

 

 

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) informacija

2017-07-31