Paminėta Pasaulinė savižudybių prevencijos diena

Rugsėjo 10 dieną minima Pasaulinė savižudybių prevencijos diena. Ji skirta atkreipti dėmesį į didelį savižudybių skaičių ir ieškoti išeičių užkiršti tam kelią. Nors savižudybių skaičius Lietuvoje kasmet vis mažėja, tačiau pasak Vilniaus universiteto dėstytojo, psichologo Pauliaus Skruibio norint vertinti duomenis, reikėtų detalesnių tyrimų – juos palyginti su visuomenės sutelktumo, optimizmo lygio, alkoholio vartojimo, emigracijos, nedarbo rodikliais, pasižiūrėti, ar nedidėja nepatikslintų mirties priežasčių skaičius. 

Šiais metais Utenos ir Molėtų rajono gyventojai turėjo galimybe dalyvauti  „SafeTALK“ ir  „ASIST“ programos mokymuose. Juos organizavo Utenos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras.  Paskutinieji ,,ASIST” mokymai vyko Utenoje rugsėjo 10 – 11 dienomis ir sutapo su Pasaulinės savižudybių prevencijos dienos minėjimu. Šiuose mokymuose dalyvavo 30 įvairių profesijų atstovų. Mokymus vedė lektoriai Antanas Grižas ir Ugnė Kabelkaitė.

 „SafeTALK“ mokymai skirti visiems, norintiems išmokti atpažinti savižudybės riziką ir nukreipti pagalbos. „ASIST“ mokymai skirti visiems, norintiems išmokti suteikti pirmąją pagalbą apie savižudybę svarstantiems žmonėms. Abi programos yra standartizuotos, taikomos ir naudojamos daugelyje pasaulio šalių. Jos nuolat atnaujinamos, remiantis naujausiais pasauliniais moksliniais tyrimais ir praktiniais įgūdžiais savižudybių prevencijos srityje.Ilgametė patirtis rodo, kad po šių mokymų dalyviai jaučiasi gerokai tvirčiau teikiant pagalbą savižudybę svarstantiems žmonėms. Po šių mokymų, savižudybių tema tampa nebe tokia baisi, labiau suprantama ir suvaldoma.

 

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistės Sigitos Vedrickienės informacija

2020-09-14