Mintys, kuriomis noriu pasidalinti su Jumis

Lapkričio 13 d. dalyvavau tarptautiniame simpoziume ,,Fizinio aktyvumo reikšmė fiziologiniams, pažintiniams ir emociniams procesams vyresniame amžiuje”, kuris vyko Lietuvos sporto universitete. Pirmą pranešimą skaitė šio universiteto rektorius, prof. habil. dr. Albertas Skurvydas. Tema – Neuroplastiškumas ir sveikas senėjimas. Keletas minčių, kurias galime pritaikyti savo gyvenime:

  • Intensyviai judant 15-20 min, išsiskiria medžiaga, stimuliuojanti smegenų ląstelių atsistatymą. Tai reikia daryti 3-4 kartus per dieną.
  • Jei kūnas gauna per didelį krūvį, smegenys negali pailsėti. Geriausi yra maži ir intensyvūs krūviai.

Penkios taisyklės, kurias akcentavo A.Skurvydas:

  1. Būk spontaniškai aktyvus visą dieną.
  2. Būk žingeidus.
  3. Mokykis, kad smegenys liktų sveikos.
  4. Dovanok (dovanodamas gauni džiaugsmą).
  5. Komunikuok (su gamta, žmonėmis).

Tai patvirtino anglų mokslininkai. 

Kokybiško miego metu iš smegenų pasišalina kenksmingos medžiagos. 

Yra atlikta eilė studijų ir tirtos ilgiausiai gyvenančios žmonių populiacijos. Tai ne tik ilgas, bet ir pilnavertis, kokybiškas gyvenimas. Išskirti keli pagrindiniai principai:

  • bendravimas su draugais ir kitais žmonėmis;
  • spontaniškas fizinis aktyvumas;
  • istorijų pasakojimas;
  • pabuvimas su savimi 5-10 min. per dieną (meditacija, nieko nedarymas);
  • valgymas iš mažų dubenėlių;
  • savaitgalio žygis gamtoje 3-4 val.;
  • kitos dienos laukimas. 

Šių žmonių aplinka sukurta taip, kad skatintų judėti: gyvena toliau nuo parduotuvių, stotelių, kultūrinių centrų ir pan. Namai kelių aukštų, skatinant lipimą laiptais. Daržas už kelių kilometrų, į kurį vykstama su dviračiais ir pan. Jei 6 dienas eini, tai 7-tą – apmąstyk, ar teisingu keliu eini! 

Mūsų smegenys nemėgsta nuolatinių pagyrimų, o ,,gžiaugsmingai” reaguoja, kai pagyrimai būna netikėti. 

Dr. Veronika Tirpakova  iš Slovėnijos medicinos universiteto pristatė pratimus, skirtus darbui su vyresnio amžiaus žmonėmis, lavinant koordinaciją, balansą, treniruojant raumenis. Naudoti gimnastikos ir mažieji kamuoliai. Čia tinkama taisyklė – Daugiau – nebūtinai yra geriau!

Praktinių pratimo mokė Dr. Simona Pajaujienė, Dr. Kristina Visgurskienė bei Dr. Kristina Zaičenkovienė. Suaugęs žmogus per savaitę turėtų mankštintis bent 3-4 kartus po 20-40 minučių. 

Jeigu radote nors vieną sau tinkatį patarimą, būtinai pasinaudokite. Mes patys kuriame save, o gyvenimo kokybė 50 procentų priklauso tik nuo mūsų veiksmų.

 

Utenos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorės pavaduotoja Ina Meidienė

2015-10-16