Dešimtą kartą Europoje, balandžio 20 – 25 dienomis, minima Europos imunizacijos savaitė, kurios tikslas: didinti imunizacijos apimtis, gerinti visuomenės supratimą apie skiepų svarbą.
Šiais metais pagrindinis dėmesys skiriamas imunizacijos pasiekimams Europos regione bei politikų ir imunoprofilaktikos ekspertų atsakomybės skatinimui.
5 pagrindinės priežastys kodėl reikia skiepyti vaikus
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai, visiems saugia vaikų aplinka besirūpinantiems tėveliams primena, kad pagrindinė priemonė apsaugoti vaiką nuo užkrečiamųjų ligų – skiepai.
Vakcinacija gali išgebėti gyvybę. Saugių ir veiksmingų vakcinų dėka vienos ligos, sąlygojančios rimtas komplikacijas ir mirtis pašalintos, kitos eliminuojamos (poliomielitas, tymai, raudonukė).
Vakcinos – saugios ir efektyvios. Vakcinos – vaistiniai preparatai, atitinkantys tarptautinius reikalavimus. Vakcinos, kaip ir visi kiti vaistai, registruojamos (leidžiama juos naudoti) tik įvertinus jų saugumą ir efektyvumą. Nepageidaujamos reakcijos dažniausiai lengvos ir savaime praeinančios, sunkios reakcijos pasitaiko ypatingai retai. Rizika susirgti vakcinomis valdoma liga – kur kas didesnė.
Vakcinacija apsaugo aplinkinius. Sumažėjus skiepijimo apimtims vis dažniau kyla užkrečiamųjų ligų protrūkiai. Dabar skiepijantis galima apsisaugoti nuo 28 ligų. Ne visi asmenys gali būti apsaugoti vakcinų pagalba: dėl medicininių kontraindikacijų, kūdikiai – per maži, kad būtų skiepijami (pvz. MMR). Atsižvelgiant į tai ir siekiant apsaugoti save ir aplinkinius labai svarbu skiepytis patiems ir skiepyti savo vaikus.
Vakcinacija taupo laiką ir pinigus. Susirgęs asmuo neina į darbą, perka vaistus, guli ligoninėje, slaugo namie susirgusį vaiką. Liga gali sukelti komplikacijas dėl kurių sveikimo procesas sunkėja, ilgėja. Skiepijimo programų esmė – asmens ir visuomenės apsauga.
Vakcinacija apsaugo ateities kartas. Skiepų dėka pasaulyje išnaikinti raupai, ES – poliomielitas, iki 2020 m. ES siekiama išnaikinti tymus ir raudonukę. Kai kurios vakcinomis valdomos ligos tapo itin retos, tai nulėmė ilgalaikiai skiepijimai. Ateityje, dėka skiepų, išnaikinus aplinkoje cirkuliuojančius sukėlėjus t.y. pašalinus ligą, nereikės nuo jos skiepyti vaikų, anūkų ir proanūkių.
Parengė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras, Imunoprofilaktikos skyrius
Daugiau informacijos www.ulac.lt