Dalyvauk programoje ,,Neįtikėtini metai“!

       Pagalbos teikimas šeimoms formuojant sveikos gyvensenos, socialinių kompetencijų įgūdžius bei vaikų psichikos sveikatos problemos išlieka aktualiu Lietuvos visuomenės sveikatos klausimu. Higienos instituto Sveikatos informacijos centro duomenimis, vaikų sergamumas psichikos ir elgesio sutrikimais (F00–F99) nuo 2001 m. (312,3 atv. iš 10 000 vaikų) iki 2013 m. (431,8 atv. iš 10 000 vaikų) padidėjo 1,4 karto (Izokaitis ir kt., 2015). Pavienių tyrimų  rezultatai rodo, kad 10,3 proc. pusantrų–penkerių metų amžiaus vaikų patiria emocijų sutrikimų, o 7,1 proc. vaikų – elgesio sutrikimų riziką (Jusienė ir kt., 2019). 2020 m. Remiantis užsienio autorių duomenimis (Masiran R., Hamidin A.,  Lim P. Y.) auklėjimo žinių ir įgūdžių stoka sukelia vaikų elgesio problemas, silpnėja tarpusavio santykiai šeimoje. UNICEF parengtoje vaikų gerovės ataskaitoje, šalis vertinančioje pagal vaikų psichinę bei fizinę sveikatą ir akademinius bei bendravimo įgūdžius, Lietuva rikiuojasi 33-ioje vietoje iš 38. 2017-2018m. VU Filosofijos fakulteto Psichologijos instituto mokslininkų ir Santaros klinikų Vaikų ligoninės medikų tyrimo metu nustatyta, kad tik  7% pačių mažiausių vaikų (iki 2 metų) ir 2% 3-5 metų vaikų iš viso beveik nebūna prie išmaniųjų įrenginių. Nepaisant to, nagrinėjant elgesio ar emocijų sutrikimų turintiems vaikams šalyje teikiamas sveikatos priežiūros ir socialines paslaugas, pastebimas ankstyvųjų, ne medicininių intervencijų trūkumas. Veiksmingos ankstyvosios intervencijos gali padėti ne tik laiku nustatyti diagnozę, bet ir išvengti perdėto medikamentinio gydymo. Socialinių kompetencijų įgūdžių ugdymas ir programų, tokių kaip Neįtikėtini metai taikymas, sustiprinti vaikų psichologinį atsparumą, ugdyti emocinį intelektą, gerinti akademinius įgūdžius, užkirsti kelią priklausomybių atsiradimui vyresniame amžiuje.

           Higienos institutas nuo 2019 m. sėkmingai vykdo projektą „Programos „Neįtikėtini metai” pritaikymas ir įgyvendinimas Lietuvoje”.  Nuo 2022 m. Utenos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure programos ,,Neįtikėtini metai“ grupės vadovais dirba:  aš – psichologė psichoterapeutė Karolina Puzinaitė ir mano kolega socialinis darbuotojas Modestas Norgėla. Per šį laikotarpį pravedėme dvi mokyklinio amžiaus grupes, kuriose programą baigė 21 Utenos miesto tėvelis bei 5 ikimokyklinio amžiaus grupes, kuriose apmokyti 45 tėveliai.

          Šio projekto metu Lietuvos tėvams yra sukuriama unikali galimybė mokytis pozityvios tėvystės praktikų grupinių užsiėmimų metu. Užsiėmimai vedami vadovaujantis aukštus kokybės standartus užtikrinančios, mokslo įrodymais pagrįstos mokymo programos „Neįtikėtini metai” principais. Pozityvūs tėvų atsiliepimai bei didelė mokymų paklausa rodo poreikį užtikrinti šio projekto veiklų tęstinumą  Utenos rajone.

          Atsižvelgiant į dalyvaujančių tėvelių atsiliepimus, programos „Neįtikėtini metai“ nauda neįkainojama visiems, pradedant nuo pagerėjusios šeimos psichologinės atmosferos, artimesnio ryšio su vaikais, formuojamo saugaus prieraišumo, gerėjančių rezultatų mokykloje ir baigiant nauda miestui, šaliai, visuomenei – sveika atmosfera padeda auginti psichologiškai atsparias, atsakingas, emociškai stiprias jaunas asmenybes, taigi, prisideda prie psichologinės gerovės auginimo.

         Mes, grupių vadovai, pastebime, kad ši programa suteikia progą dalyviams susiburti į jaukią grupę, kurioje tėvai randa atokvėpį, bendraminčių, siekiančių geresnio santykio su vaiku, gali atsiverti ir rasti atsakymus į klausimus, kurių neaptarsi, kaip patys dalyviai sako, vakarėlio metu ar su bet kuriuo sutiktu pažįstamu. Vaikų auklėjimo klausimai – be galo jautrūs, reikalaujantys subtilių korekcijų, tam turi būti tinkama erdvė ir nusiteikimas. Pozityvios tėvystės grupės visa tai suteikia.

         Dalyvių susitikimai vyksta nuotoliniu būdu, interaktyviu ir dalyvius įtraukiančiu formatu. Susitikimuose mes naudojame realaus gyvenimo situacijų vaizdo įrašus, kad paremtų tėvų mokymą ir paskatintų diskutuoti, spręsti problemas ir atlikti vaidmenų pratimus. Tokiu būdu grupės dalyviai  gauna ne tik naujų žinių, bet ir randa būdų, kaip šias žinias kuo efektyviau pritaikyti kasdienybėje.

            Pabrėžiame, kad svarbu nuoširdžiai atsakyti sau į tokius klausimus: Ar tėvystė džiugina, įdomu klausytis vaiko, pasakojančio apie praėjusią dieną? Koks šiuo metu mūsų santykis su vaiku? Ar esame patenkinti? Gal galėtume padaryti kažką geriau? Kokiu žmogumi linkime užaugti savo vaikui? Ar mūsų auklėjimo metodai padės užauginti būtent tokį žmogų? Jei tokių klausimų nekyla, sunkoka į juos atsakyti ar nemaža dalis atsakymų neigiami, laikas kreiptis pagalbos.

          Programa yra skirta:

  • tėvams/įtėviams/globėjams, auginantiems 3-6 metų amžiaus vaikus. Būtina registracija el. p. info@utenavsb.lt ar tel. (8 389) 51 867;
  • tėvams/įtėviams/globėjams, auginantiems 6-12 metų amžiaus vaikus. Būtina registracija adresu: https://neitiketini-metai.lt/savivaldybes-dalyvaujancios-projekte/. Registracija bus aktyvi, kol susidarys grupė. Galutinį tėvų grupių dalyvių sąrašą sudaro grupių vadovai ir apie tai informuoja tėvus jų nurodytais kontaktais.

 

Daugiau apie programą galima sužinoti Utenos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure, el. p. info@utenavsb.lt ar tel. (8 389) 51 867 bei paskaityti interneto svetainėje: https://neitiketini-metai.lt/.

          Parengė Utenos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro grupės vadovė Karolina Puzinaitė

 

 

 

 

2023-08-29