Siekiant suvaldyti koronaviruso infekcijos (COVID-19) plitimą, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) parengė išsamias bendras rekomendacijas maldos namams, meno, teatro, chorų kolektyvams, apgyvendinimo ir maitinimo paslaugas teikiančioms įstaigoms bei paplūdimių lankytojams.
Maldos namams
Maldos namams rekomenduojama riboti dalyvių skaičių religinėse apeigose ir užtikrinti saugų atstumą tarp žmonių. Religinėse apeigose negali dalyvauti žmonės, turintys ūmių viršutinių kvėpavimo takų požymių (pvz., karščiavimas, sloga, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.). Jei minėti simptomai pasireiškia maldos namų dvasininkui ir kitam darbuotojui, jis į darbą/apeigas vykti negali, rekomenduojama konsultuotis Karštąja koronaviruso linija tel. 1808 arba susisiekti su savo šeimos gydytoju konsultacijai nuotoliniu būdu. Taip pat religinėse apeigose negali dalyvauti žmonės, kuriems privaloma izoliacija, izoliacijos laikotarpiu.
Rekomenduojama šv. Komuniją dalinti į rankas. Religinės apeigos, kurių metu kunigas ar kitas dvasininkas turi tiesioginį fizinį kontaktą su daugiau nei vienos šeimos nariais, pvz. teikiant Sutvirtinimo sakramentą, nerekomenduojamos. Religinių apeigų dalyviai, išskyrus dvasininkus ar kitus maldos namų darbuotojus, turi vengti fizinio kontakto su relikvijomis, kryžiais ir kitais relikvijoriais, vengti fizinio kontakto su kitais asmenimis, pavyzdžiui, spausti vieni kitiems ranką.
Išsamias rekomendacijas maldos namams galite rasti čia.
Meno kolektyvams (teatrams, chorams ir kt. kolektyvams)
Meno kolektyvų vadovams rekomenduojama pagal galimybes organizuoti darbą nuotoliniu būdu arba dirbti mažomis grupėmis, iki 10 žmonių. Jei dirbti nuotoliniu būdu galimybių nėra, rekomenduojama apsvarstyti galimybę organizuoti repeticijas pamainomis arba užtikrinti ne mažiau nei 2 metrų atstumą tarp atlikėjų.
Jeigu pagal žanro pobūdį tarp atlikėjų būtinas tiesioginis kontaktas ar mažesnis nei 2 metrų atstumas, rekomenduojama trumpinti repeticijų laiką, mažinti repeticijose dalyvaujančio aptarnaujančio personalo skaičių, užtikrinti, kad darbo vietose dirbtų ir repeticijose dalyvautų žmonės, neturintys ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų ir kitų užkrečiamųjų ligų požymių (pvz., karščiavimas, sloga, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.), užtikrinti saugos reikalavimus darbo vietose.
Išsamias rekomendacijas meno kolektyvams rasite čia.
Viešbučiams, svečių namams, moteliams, kaimo turizmo sodyboms
Viešbučiams, svečių namams, moteliams, kaimo turizmo sodyboms ir kt. apgyvendinimo paslaugų teikėjams rekomenduojama organizuoti darbą, ribojant svečių ir personalo srautus, siekiant išlaikyti saugų (daugiau nei 1 metro) atstumą.
Registratūroje tarp darbuotojo ir svečių turi būti išlaikomas ne mažesnis kaip 1 metro atstumas ir (arba) darbo vietą atskirti pertvara. Aptarnaujant svečius registratūroje, tarp eilėje laukiančių svečių, taip pat turi būti užtikrinamas ne mažesnis nei 1 metro atstumas.
Rekomenduojama neteikti paslaugų svečiams, turintiems ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymių (pvz., karščiavimas, sloga, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.), skatinti už paslaugas atsiskaityti ne grynaisiais pinigais.
Išsamias rekomendacijas apgyvendinimo paslaugų teikėjams rasti čia.
Kavinių, restoranų, barų ir kitų pasilinksminimo vietų darbuotojams, prieš patenkant į viešojo maitinimo įstaigą, kasdien turi būti matuojama kūno temperatūra, vertinama jų sveikata. Tiesa, vakar priimtu valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo, sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sprendimu, nebelieka šioms įstaigoms skirtos rekomendacijos darbuotojų sveikatos būklę vertinti naudojantis Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) parengta Sveikatos būklės įsivertinimo forma, paskelbta VMVT tinklalapyje, ar joje pateiktais klausimais.
Poilsiautojams paplūdimiuose
Karantino metu prie įėjimo į paplūdimius ir kitose žmonių susibūrimo vietose (pvz., prie persirengimo paviljonų, kabinų, tualetų), esančiose paplūdimiuose, turi būti pateikta informacija apie saugių atstumų, kontaktų, asmens higienos reikalavimų laikymąsi, asmens apsaugos priemonių naudojimą ir kt.
Rekomenduojama skatinti lankytojus už prekes ir (arba) paslaugas paplūdimyje atsiskaityti ne grynaisiais pinigais. Tualetuose, prie persirengimo paviljonų, kabinų turi būti sudaryta galimybė tinkamai rankų higienai ir (ar) dezinfekcijai.
Paplūdimių darbuotojai turi būti informuojami, kad vengtų tiesioginio kontakto su kitais žmonėmis, išskyrus skęstančiųjų gelbėjimo atvejais, laikytųsi saugaus atstumo (ne mažesnio kaip 2 metrų) ir rankų higienos (dažnai plautų rankas, dezinfekuotų jas specialiomis rankų dezinfekcinėmis priemonėmis), vengtų liesti rankomis veidą, akis, nosį, burną ir kt., laikytųsi kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo. Jeigu dirbama pamainomis, pagal galimybes organizuoti darbuotojų pamainų pasikeitimą saugiu kontaktu ar be kontakto.
Turi būti užtikrinta, kad paplūdimyje dirbtų tik darbuotojai, neturintys ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų, ūmių žarnyno infekcijų ir kitų užkrečiamųjų ligų požymių (pvz., sloga, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas, viduriavimas, vėmimas ir pan.) ir darbuotojų sveikata būtų nuolat stebima.
Išsamias rekomendacijas dėl sveikatos saugos reikalavimų užtikrinimo paplūdimiuose karantino metu rasti čia.
Visuomenės informavimo grupės (VIG) informacija