Į „Sveikatai palankus“ kreipėsi susirūpinę vienos mokyklos tėveliai dėl šalia pradinukų klasės stovinčio menkaverčių užkandžių automato. Vaikai pietums duodamus pinigus išleidžia būtent pirkdami ne šiltą, šviežiai paruoštą valgyklos maistą, o sausainius, vaflius ir saldžius gėrimus.
„Automatų savinininkai nebijo pasijuokti iš perkančių tokius užkandžius, nurodydami „Pasakyk, ką valgai ir aš pasakysiu, kas tu esi“. Sveikatos specialistai nuolat eskaluoja, koks maistas yra šlamštas, o koks vertingas, bet situacija net mokyklose išlieka nepalanki vaikų sveikatai. Ar šiais laikais normalu, kad šlamšto prikimšti automatai brukami turbūt labiausiai reklamos pažeidžiamai vaikų grupei?“, – klausia maisto technologė Raminta Bogušienė.
Ar maisto automatai mokyklose daro įtaką vaikų sveikatai?
„Mano bei mano dukros klasės tėvų nuomone, saldumynų bei saldžiųjų gėrimų automatai nėra tinkami mokyklose. Šiandien viena opiausių problemų yra nutukimas, o šie automatai tikrai nepadeda kovoti su antsvoriu, o tik gilina problemą. Vaikai prisivalgo saldumynų, prisigeria saldžiųjų gėrimų, taip numalšindami apetitą nenaudingais užkandžiais lieka be šilto ir pilnaverčio maisto, nes nebenueina į mokyklos valgyklas. Mes labai norėtume, kad tokių užkandžių ugdymo įstaigoje nebeliktų“, – teigia Kauno Tado Ivanausko progimnazijos pradinės klasės mokinės mama Laura Piliponytė.
Ne kartą per Lietuvos mokyklas keliaudama VšĮ „Sveikatai palankus“ komanda pastebėjo tokius automatus, kuriuose galimai leistini produktai pagal dabar galiojančius teisės aktus, bet tikrai neturintys būti ant kasdieninio vaikų stalo. Pagal dabartinę vaikų maitinimo tvarką, užkandžiai mokyklose gali būti labai saldūs ar sūrūs. Sausainiams, bandelėms, vafliams ir kitiems užkandžiams nėra apibrėžtas cukraus ribojimas, tik saldūs gėrimai turi būti su ne daugiau 5 g/100 g cukraus. Draudžiama bulvių, kukurūzų ar kiti traškučiai, riebaluose virtas, skrudintas ar spragintas maistas, gazuoti ir energiniai gėrimai, šokoladai ir saldainiai, kava ir jos pakaitalai.
Teisės aktai juda teisinga linkme, bet jų praktinis įgyvendinimas nėra lengvas. Pavyzdžiui, kavos mokyklos valgyklose nėra, o mokykla įsileidžia kavos automatus. Vienoje iš aplankytų mokyklų iškart pravėrus paradines duris galima išvysti kavos automatą. Teisės aktų leidėjai galvoja, kad mokyklose kava uždrausta, bet realybė ne visada atitinka lūkesčius. Gal ją geria tik mokytojai ir užkandžius iš šalia esančio automato perka turbūt tik mokytojai?!
Maisto technologė Raminta Bogušienė
„Jei vaikui duosime pasirinkimą tarp sausainio ir daržovių troškinio, rinksis sausainį, todėl privalome sudaryti tinkamas sąlygas. Neugdant jų sąmoningumo, nedidinant mitybos raštingumo, vaikai neturi patirties, kas vyksta su jų organizmu, kokią įtaką jų sveikatai daro tuščiomis kalorijomis turtingas maistas. Vaikus vilioja blizgančios pakuotės, greiti angliavandeniai, kurie ir patogiai valgomi: nereikia sėdėti nei prie stalo – tiesiog pasiimi ir valgai. Cukraus lygį pakeli, vėl iki kitos pertraukos turi energijos, o po 45 min. – vėl alkanas ir taip visiškai išderinamas ne tik natūralus skonio suvokimas, bet organizmas gauna tik tuščias kalorijas, negaudamas jokių vitaminų, mineralinių medžiagų, polifenolių, vertingųjų riebiųjų r. ir t.t. Dėl šios priežasties stebimės augančiu vaikų nutukimu, imuniteto susilpnėjimu, o vėliau dėl to vystosi dar rimtesnės ligos“, – sako mitybos specialistė ir iniciatyvos „Sveikatai palankus“ įkūrėja Raminta Bogušienė.
Kuria kryptimi suka valstybės sveikatos politika?
SAM atstovas Almantas Kranauskas
„Maisto automatuose, kaip ir mokyklos valgykloje ar bufete, esantys maisto produktai turi atitikti Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytus kriterijus. Jei automatuose ar bufetuose bandoma vaikams pardavinėti saldainius, kai kurių rūšių konditerijos gaminius, čipsus, gaiviuosius gėrimus, kavą ar kitus ugdymo įstaigoms draudžiamus maisto produktus, tai yra pažeidimas. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) kontroliuoja ir baudžia už tokius pažeidimus. Mokyklose dirbantys visuomenės sveikatos priežiūros specialistai įpareigoti nuolat prižiūrėti, kad tokių pažeidimų nebūtų, o juos pastebėję pranešti VMVT. Šios įstaigos telefonas privalo būti viešai skelbiamas kiekvienoje ugdymo įstaigoje. Mokiniai ir jų tėvai taip pat turi stebėti situaciją ir apie pažeidimus pranešti. Visų mokyklų interneto svetainėse privalo būti skelbiamas vaikų maitinimo organizavimo aprašas, kad vaikai, tėvai ir pedagogai žinotų, kokie yra maitinimo reikalavimai ir neleistų, kad maitinimo paslaugos teikėjai juos pažeidinėtų.
Šiuo metu parengtas ir su visomis atsakingomis institucijomis derinamas vaikų maitinimo organizavimo tvarkos aprašo projektas ir, patvirtinus jį, saldžių produktų maisto automatuose neliks, nes įvedama cukraus apribojimų ne tik gaminamiems įstaigoje patiekalams, gėrimams, bet cukrus bus ribojamas ir visiems įstaigoje parduodamiems maisto produktams (sausainiams, batonėliams, saldintiems pieno produktams ir kitiems)“, – teigia Sveikatos apsaugos ministerijos Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vedėjas Almantas Kranauskas.
Pagal planuojamą priimti projektą, patvirtinus konditeriniuose maisto produktuose ir saldžiuose gėrimuose bendras cukrų kiekis galės būti ne daugiau 5 g/100 g, išskyrus sultis, kuriose tik natūralios kilmės cukrus – ne daugiau 10 g/100 g, net duonoje ir toje cukrų ne daugiau 5 g/100 g.
Tikime, kad įsigaliojus naujam teisės aktui, situacija pasikeis ir menkaverčiai užkandžiai iš automatų bus pakeisti sveikatai palankiais, pavyzdžiui, atsiras obuolių, kriaušių, bananų, traškiųjų morkyčių ir pan., arba tokie automatai visai išnyks. Iš esmės tėvai turėtų žinoti, kad vaikai turi valgyti ne rečiau kaip kas 2,5-3 val. tam, kad jie nuolat jaustųsi energingi, jų neištiktų greitų angliavandenių krizė, nes tai ir skatina griebtis menkaverčio maisto. Kiekvienas valgymas turi būti įvairus ir subalansuotas, ne vien menkaverčiai angliavandeniai, – vaikai turi gauti ir riebalų, ir baltymų, ir vitaminų. „Kai vaikas nevalgęs pusryčių ateina į mokyklą, po, tarkim, pirmos pamokos nukritus cukraus lygiui kraujyje, jis norės bėgti valgyti bandelių, šokoladinių batonėlių ar kitų saldžių produktų. Išeidamas iš namų vaikas turi suvalgyti bent jau vaisių, uogų ar daržovių. Žinoma, geriausia, kad vaikas valgytų šviežiai ruoštus šiltus pusryčius t.y. pilnaverčių grūdinių kultūrų košę ir kasdien vis įvairesnę su kokybiškais riebalais, tarkim, sviestu ar ypač tyru alyvuogių aliejumi, gardintą vaisiais, uogomis, o gal tiesiog tarkuotu obuoliu, morka ar cukinija“, – mitybos įpročius komentuoja specialistė R. Bogušienė.
Sveikatas apsaugos ministerijos atstovas A. Kranauskas dar pabrėžia, kad problema yra tai, kad užkandžių automatai yra užrakinti, todėl ne taip lengva juos patikrinti. Net staiga atvykusi VMVT negali jų atidaryti, taip pat ir visuomenės sveikatos biuro specialistas negali labai paprastai patikrinti. Visgi kasmetinės VMVT ataskaitos rodo, kad pažeidimų automatuose būna nedaug, nes juose parduodamų užkandžių sąrašą verslininkai suderina su VMVT – produktai turi atitikti SAM nustatytus kriterijus. Mokyklai sutartyje su automato savininku apibrėžti produktų kokybės nereikia, nes visai mokyklai (įskaitant automatus) galioja vienodos taisyklės. „Kai bus įvestas cukraus limitas, situacija labai paaštrės, nes daugelis šių produktų jau nebegalės būti parduodami. Kas dėl kavos automatų, tai kai kuriose mokyklose jie yra, bet neteko girdėti, kad vaikai iš jų gertų kavą. Žodžiu, reikia faktų. Jei pamatysite vaiką, geriantį kavą, praneškite (arba nufotografuokite). Jei iš automato nusipirksite draudžiamą produktą, taip pat praneškite“, – sako Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas A. Kranauskas.
Šaltinis – http://sveikataipalankus.lt