Ką turi žinoti tėvai apie elektronines cigaretes
- „Jaunėja“ elektroninių cigarečių vartotojų amžius: kai kurie trylikamečiai ir jaunesni jau bandę vartoti elektronines cigaretes.
- Elektroninių cigarečių vartojimą gali būti sunku pastebėti, nes daugelis elektroninių cigarečių mažai kuo skiriasi nuo USB atmintinių ar įprastų rašiklių.
- Elektroninių cigarečių, veikimo principas yra skysčio kaitinimas, todėl jos gali būti panaudojamos bet kokių psichoaktyvių medžiagų rūkymui.
- Elektroninėse cigaretėse naudojamuose skysčiuose ir jų garuose aptinkami įvairūs metalai: alavas, švinas, nikelis ir chromas. Taip pat randami tabakui specifiniai nitrozaminai, ketonai, metalai, lakūs organiniai junginiai, pvz., fenolio junginiai.
- Galimi įvairūs nelaimingi atsitikimai. Jei „garinant“ įtraukiama per stipriai, į burną gali patekti skysčio, kuriame esantis nikotinas gali būti netyčia nuryjamas ar rezorbuotis per burnos gleivinę. Tai gali sukelti apsinuodijimo simptomus.
- Pildant ar keičiant elektroninės cigaretės kasetes, skystis gali būti prapiltas ant rankų. Jei skystyje yra nikotino, jis taip pat gali rezorbuotis per odą.
- Elektroninės cigaretės ypač pavojingos vaikams ir paaugliams, kadangi skystyje esantis nikotinas sukelia priklausomybę, taip pat sunku įvertinti skysčio, kuriuo pripildomos elektroninės cigaretės, sudėtį.
- Elektroninių cigarečių vartotojai, keisdami jų skystį gali patys pakeisti šio skysčio sudėtį (pvz.: vietoj vandens įpilti alkoholio ir kt.) ar mėginti jį pasigaminti patys.
- Internete vaikai atranda vaizdo įrašų kaip tai padaryti bei įvairių skaičiuoklių, padedančių susikurti savitą elektroninės cigaretės skysčio sudėtį.
- Nikotino ir kitų sudedamųjų dalių kiekio keitimo bei maišymo su alkoholiu ar kitomis psichoaktyviosiomis medžiagomis pasekmės gali būti sunkiai nuspėjamos.
- Dažniausi negalavimai, kuriais skundžiasi elektroninių cigarečių vartotojai, yra: galvos skausmas ir svaigulys; nemiga ir nerimas; nuovargis; burnos ir gerklės gleivinės sudirgimai.
- Elektroninės cigaretės taip pat laikomos pagrindine ikivėžinio susirgimo – leukoplakijos priežastimi.
- Elektroninės cigaretės gali būti pavojingos besiformuojančioms vaikų smegenims.
- Priklausomybė nuo nikotino vaikams pasireiškia visiškai kitaip nei suaugusiems. Paminėtini tokie simptomai kaip padidėjęs troškulys, iš nosies tekantis kraujas, nuotaikų svyravimai, nerimo, galvos ir pilvo skausmai, sumažėjusi dėmesio koncentracija.
Požymiai, kurie rodo, kad vaikas „garina“:
- Nepaaiškinamas saldus kvapas, sklindantis nuo vaiko. Paaugliai dažniausiai renkasi elektroninių cigarečių skysčius su guminukų, uogų, citrinų, arbūzų ir kitokių skoniais. Tad jei nuo jūsų vaiko ar mokinio sklinda nepaaiškinamas saldus kvapas – pasidomėkite, galbūt jis tapo „veiperiu“.
- Nebegeria kavos. Pastebima, kad garinant elektronines cigaretes padidėja jautrumas kofeinui. Tad jei jūsų vaikas nuolat prašydavo pinigų kavai ir leisdavo laiką su draugais kavinėse, bet dabar to nebedaro – gali būti, kad pradėjo garinti elektronines cigaretes.
- Padidėjęs troškulys, džiūstančios lūpos, dažnas vaikščiojimas į tualetą. Dažnas garinamųjų tabako produktų, elektroninių cigarečių šalutinis poveikis – troškulys, sausos burnos, džiūstančių lūpų efektas. Todėl atkreipkite dėmesį, jei jūsų vaikas yra labiau ištroškęs ir dažniau nei įprastai vaikščioja į tualetą arba yra kitų dehidratacijos požymių (juodi paakiai).
- Kraujas iš nosies. Garinantys elektronines cigaretes dūmus dažnai išleidžia pro nosį, o tai gali sausinti nosies gleivinę ir skatinti kraujo iš nosies tekėjimą.
- Žaizdelės burnoje ir rūkoriaus kosulys. Pastebima, kad elektroninių cigarečių vartotojų burnose dažnai pasitaiko sunkiai gyjančių mikrožaizdelių, taip pat dažnas ir vadinamasis rūkoriaus kosulys.
- Keistos baterijos ir pakrovėjai. Kai kurioms elektroninėms cigaretėms pakrauti reikia paprasto USB kabelio, tačiau senesnių modelių cigaretėms reikalingos baterijos, kurias reikia nuolat krauti. Jei pastebite savo vaiko kambaryje ar tarp daiktų neaiškias, nuolat kraunamas baterijas – pasidomėkite, jos gali būti nuo elektroninių cigarečių. Taip pat reiktų atkreipti dėmesį ir su USB kabeliu kompiuteryje kraunamus įrenginius – vienas iš jų gali būti elektroninė cigaretė.
- Vatos gabalėliai ir metalinės vielutės. Jei tarp savo vaiko daiktų randate nebalintos, organiškos medvilnės gumulėlius arba plonas metalines vielutes – galite būti įsitikinę, kad jūsų vaikas garina elektronines cigaretes.
Ką gali daryti tėvai sužinoję, kad jų vaikai rūko elektronines cigaretes:
- Suprasti, jog greito sprendimo tokiose situacijose nebūna.
- Kruopščiai apgalvoti, kaip planuojate įsikišti į šią situaciją, ir ar esate pasiruošę į tai žvelgti kaip į procesą.
- Suprasti garinimo priežastis, pavyzdžiui, bendraamžių spaudimas, nerimas, abstinencijos simptomai.
- Tėvai gali modeliuoti tinkamą elgesį, patys negarindami ir nerūkydami.
- Atvirai pasikalbėti su vaiku – išklausyti jį, o ne pulti pamokslauti.
- Kalbantis su vaikais pateikti faktines žinias apie elektronines cigaretes.
Parengė Utenos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro psichologė Edita Vaišnoraitė
2022-08-03