R.Bogušienė: mes ir toliau dirbame, kad sveikatai palankus maistas būtų ant kiekvieno stalo!

Iniciatyva „Sveikatai palankus“ kuria praktines priemones valgiaraščių keitimui, inicijuoja teisės aktų pakeitimas, vykdo šviečiamąją veiklą. Rašomi straipsniai, vaikų mitybos raštingumui didinti sukurta edukacinė knygelė „Brokoliukas“ o šiandien pristatomos naujos mokymo priemonės tiek vaikams, tiek suaugusiesiems – sveikatai palankaus maisto pasirinkimo piramidė ir 6 valgymų lėkštės. Tai puiki pagalba Lietuvos mokykloms, darželiams, tėveliams. Kuo šios edukacinės priemonės skiriasi nuo prieš tai buvusių, atsako Sveikatai palankaus maisto technologė, ekologiškų maisto produktų sertifikavimo ekspertė, mitybos specialistė ir VšĮ „Sveikatai palankus“ direktorė Raminta Bogušienė.

Ankstesnėje sveiko maisto piramidėje buvo galima rasti ir saldumynų, ir baltos duonos (batono), daržovių buvo per mažai. Mūsų parengtoje sveikatai palankaus maisto piramidėje siūlomi viso grūdo produktai, išskirtos ankštinės kultūros, kurios yra puikus augalinių baltymų šaltinis bei akcentuojamas kokybiškų riebalų vartojimas bei maisto gardinimas prieskoniais.

Taip pat nebuvo atkreipta dėmesys į produktų kokybę. Svarbu teikti pirmenybę ekologiškoms, vietinės kilmės, nacionalinės kokybės ir simboliu „Rakto skylutė“ pažymėtoms žaliavoms.

Taip pat primename, kad maisto produktų pasirinkimas dar ne viskas. Svarbu mitybą praturtinti vitaminais, ypač mūsų klimato sąlygomis svarbus mūsų ir mūsų vaikų mityboje vitaminas D, taip pat omega-3 riebalų r. Į tai turi atkreipti dėmesį tėveliai, maitindami vaikus namuose, nes ugdymo įstaigose maisto papildai draudžiami.

Piramidėje turi atsispindėti pagrindiniai valgymo kultūros principai, nes kalbame apie maisto pasirinkimą, kuris išsaugo sveikatą. Todėl „Sveikatai palankus“ piramidėje nurodyta, kad valgymai turi būti reguliarūs, mityba turi būti įvairi, subalansuota ir saikinga. Valgyti reiktų tik prie stalo, pasimėgaujant ir gerai sukramtant. Taigi, piramidėje randame ir pagrindines svarbiausias mitybos taisykles, kurias turi žinoti kiekvienas.

Džiaugiamės, kad būtent šios mokomosios atitinka naujausias vaikų maitinimo rekomendacijas. Sveikatai palankaus maisto pasirinkimo piramidė ir 6 valgymų lėkštės suderintos su dietologe Kristina Kurganoviene.

Dažnai girdime įvairių mitų, kad vakare jokiu būdu nevalgyti vaisių, ar apskritai reikėtų valgyti tik 2 kartus, o gal ir pusryčių atsisakyti. O mes pabrėžiame, kad svarbu, ypač vaikui, 3 pagrindiniai valgymai, galimi 2-3 užkandžiai, nurodoma jų procentuotės. Pabrėžiama, kad vakare vaisių mažiau, o daugiau pirmoje dienos pusėje, bet tikrai nėra taip, kad vaikas vakare negali suvalgyti obuolio.

Šios edukacinės lėkštės pabrėžia, kad svarbu ne tik kalorijos t.y. angliavandeniai, baltymai ir riebalai, bet maiste turi būti pakankamai vitaminų, mineralinių medžiagų, mažai cukraus, druskos, nėra sintetinių kancerogeninių medžiagų, maisto priedų (saldiklių, dažiklių, konservantų, skonio ir kvapo stipriklių). Vaikai su maistu negali gauti saldžiu gėrimų, tik vanduo arba nesaldinta arbata. Mokymo priemonės parengtos pagal naujausias vaikų maitinimo rekomendacijas.

Sveikatai palankus maistas (SPM) užaugintas be sintetinių cheminių medžiagų ir iš jo pagaminti sveikatai palankūs tausojantys patiekalai, kuriuose ne tik kalorijos (angliavandeniai, baltymai, riebalai), bet gausu kitų vertingų maistinių medžiagų: vitaminų, mineralinių ir skaidulinių medžiagų, omega-3 riebalų r., mažai cukraus, druskos, nėra kancerogeninių ir sintetinių cheminių medžiagų.

 

 Šaltinis – http://sveikataipalankus.lt

2018-02-15