Utenos lopšelis – darželis: pastangos, keičiant vaikų mitybą, atsipirks šimteriopai
„Džiaugiamės glaudžia darželio bendruomene. Mūsų tėveliai labai aktyvūs, visada įsiklausome į jų nuomonę. Atlikome tyrimą dėl darželio maitinimo ir rezultatai parodė, kad mums visiems yra labai svarbi sveika vaikų mityba. Surengėme susirinkimą, apsitarėme ir bandėme įdiegti sveikesnius produktus. Labai tinkamu laiku pasirodė Ramintos Bogušienės „Sveikatai palankus technologinių kortelių ir valgiaraščių rinkinys“. Ilgai nesvarstydami užsisakėme knygą,“ – sako Utenos vaikų lopšelio-darželio „Saulutė“ laikina vadovė Angelė Bražionienė.
Po valgiaraščio pakeitimų – padėkos iš tėvelių lūpų
Prie naujovių visiems reikia priprasti ir skirti tam laiko. Todėl valgiaraštis buvo diegiamas pamažu, o šiandien vaikai maitinami pagal visą „Sveikatai palankų technologinių kortelių ir valgiaraščių rinkinį“.
„Iš pradžių daugiau salotų užsisakėme, vieną dieną pradėjome maitintis be mėsos. Diegiant sveikatai palankią mitybą net tiekėjams buvo sudėtinga, reikėjo gerokai paieškoti mūsų pageidaujamų produktų,“ – kalbėjo darželio dietistė.
Pradžia nebuvo lengva ir vaikams. Įpratę prie kitokio maisto, kai kurie patiekalai pamėgti tikrai ne iš karto. Teko pasikliauti ne tik didžiule kantrybe, bet kartais imtis ir gudrybių.
„Vaikams kai kuriuos produktus valgant reikėjo mūsų darbuotojų kantrybės aiškinant, kad čia labai skanu ir sveika. Pasikeitus patiekalų išvaizdai ir spalvoms keitėsi ir vaikų reakcija. Tamsūs (pilno grūdo) makaronai nepatiko. Teko imtis gudrybių, iš pat pradžių maišėme šviesius su tamsiais. Bandėme tiekti įvairesnes salotas, stebėjome, kurias valgo labiau. Buvome nustebę, kokie skanūs lęšių kotletai, net neįtarėme, kad jie ne iš mėsos. Vėliau jau džiaugėmės vaikų atsiliepimais: mmm kaip skanu,“ – sako Utenos vaikų lopšelio-darželio „Saulutė“ laikina vadovė Angelė Bražionienė.
Pasak darželio vadovės, džiugu, kad visgi tėveliai yra labai sąmoningi, visi supranta, kad namuose neturi dėl laiko stokos tokių galimybių sveikai maitintis. Darželyje vaikas prabūna visą dieną, todėl sulaukta gausybės tėvelių padėkų. Dabar, jų teigimu, reiks gerokai pasistengti namuose, keičiant mitybos įpročius.
Pastangos atsipirks šimteriopai
Vis daugiau Lietuvos ugdymo įstaigų priima naujus pokyčius ir drąsiai žengia sveikos mitybos link. Tiesa, yra ir tokių, kurie dar dvejoja, baimindamiesi išaugusių kainų, tėvelių pasipiktinimo, vaikų reakcijos.
Utenos vaikų lopšelis-darželis „Saulutė“ laikinoji vadovė sako, kad nors ir nelengva pradžia, bet tikinti, kad pastangos atsipirks šimteriopai. Apie tai ragina pagalvoti ir visus tuos, kurie dar dvejoja.
„Pajutome, kad kaina už maitinimą padidėjo, teko ir paieškoti virtuvės įrangos, gaminant sveikatą tausojančius patiekalus. Bet mes tikime, kad vėliau šios pastangos atsipirks šimteriopai. Juk sveikas vaikas – tai sveika mūsų visuomenė. Pasinaudodama proga labai noriu padėkoti iniciatyviems tėveliams, visai bendruomenei, ypač dietistei Danguolei Vanagienei ir virėjoms Reginai Marašinskienei, Nijolei Žvirblytei už didžiules pastangas ir kantrybę, toleranciją kitokiai nuomonei. Manome, kad laimingas vaikas – tai pirmiausia sveikas vaikas,“ – įsitikinusi A.Bražionienė.
VšĮ „Sveikatai palankus“ direktorė, sveikatai palankios mitybos ir gyvenimo būdo propaguotoja, sveikatai palankaus maisto technologė Raminta Bogušienė džiaugiasi, kad vis daugiau ugdymo įstaigų nusprendžia eiti sveikatai palankaus vaikų maitinimo link. Pagal mūsų atliktus skaičiavimus trijų valgymų t.y. apie 70 -90 proc. dienos kalorijų normos 1-3 amžiaus grupės valgiaraščio vidutinė dienos kaina 1,32 Eur, o 4-6 m. amžiaus grupės valgiaraščio vidutinė dienos kaina 1,62 Eur. Skaičiavimai atlikti su standartinėmis didmeninės rinkos kainomis ir parodo, kad visi norintys gali tilpti į vaikų maitinimo biudžetą.
„Iniciatyva “Sveikatai palankus” įtraukia visas ugdymo įstaigas, vaikų maitinimo organizatorius į tinklą, kurio tikslas viešinti įstaigas, kurioms rūpi mūsų vaikų sveikata. Šiuo metu įtrauktos įstaigos, kurios įsigijant leidinį, pažymėjo, kad sutinka maitinti vaikus pagal “Sveikatai palankus” rekomendacijas. Nuolat atnaujinsime sąrašą, dalinsimės jų patirtimi ir problemomis. Jei nori prisijungt prie mūsų socialinės iniciatyvos, daugiau informacijos rasite čia, kur galite užpildyti anketą: http://sveikataipalankus.lt/iniciatyva/iniciatyva-sveikatai-palankus/ ,” – drąsina R.Bogušienė.
Parengė: VšĮ „Sveikatai palankus“ direktorė, sveikatai palankios mitybos ir gyvenimo būdo propaguotoja, sveikatai palankaus maisto technologė ir mitybos specialitsė Raminta Bogušienė, tel. 8 645 174 72, el. p. raminta.bogusiene@sveikataipalankus.lt.