Lietuvoje auga įvairių rūšių nuodingų grybų. Yra grybų, kurie nuodingi tik žali, tačiau specialiai paruoštus juos valgyti galima. Dalis grybų nuodingi visada. Dažniausiai apsinuodijama nuodingąjį grybą supainiojus su valgomuoju. Smailiakepurė (blyškioji) musmirė supainiojama su pievagrybiu, žalsvoji – su ūmėde ar žaliuoke. Apsinuodijimas grybais dažniausiai nustatomas, atsižvelgiant į vyraujančius simptomus ir slaptojo laikotarpio trukmę (laiką nuo grybų valgymo, per kurį atsiranda pirmieji apsinuodijimo simptomai). Apsinuodijimo požymių atsiradus vėliau kaip po 6 val. (ilgas slaptasis laikotarpis), galima įtarti, kad apsinuodijimas yra sunkus ir gyvybei pavojingas. Trumpas slaptasis laikotarpis, kai apsinuodijimo požymių atsiranda anksčiau kaip po 6 val. valgio. Visais atvejais grybais apsinuodijęs žmogus turi kuo greičiau patekti į ligoninę.
Kaip atpažinti apsinuodijimą grybais? Valgyta grybų 1-2 parų laikotarpiu. Simptomai įvairūs (priklauso nuo grybo rūšies), tačiau gali būti: pykinimas ir vėmimas, smarkus vandeningas viduriavimas, pilvo skausmas, mieguistumas, galvos svaigimas, koordinacijos sutrikimas, traukuliai, ašarojimas, gausus prakaitavimas.
Pirmoji pagalba Tikslai: 1. Palaikyti kvėpavimo takų praeinamumą, kvėpavimą ir kraujotaką. 2. Pasirūpinti, kad apsinuodijęs žmogus kuo greičiau patektų į ligoninę. Veiksmai: Jei apsinuodijęs žmogus sąmoningas, paklauskite, ko, kiek ir kada jis valgė. Jei simptomų atsirado po trumpojo slaptojo laikotarpio (žmogus ką tik valgė grybų), sąmoningam žmogui galima sukelti vėmimą ir tik paskui duoti išgerti stiklinę šilto vandens ir vėl vemti, kol skrandis išsivalys. Jei simptomų atsirado po ilgojo slaptojo laikotarpio (praėjo daugiau kaip 6 val.), nedelsdami kvieskite greitąją medicinos pagalbą (tel. 112) arba patys kuo skubiau vežkite apsinuodijusį žmogų į ligoninę.
Utenos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro inf. |