Gydytoja atsakė į klausimus apie meningokokinę infekciją

Kokie meningokokinės infekcijos simptomai, kokios yra apsaugos nuo šios infekcijos priemonės ir skiepų galimybė – šiuos ir daugybę kitų pedagogų ir tėvų klausimų kovo 9 d. Pabradės mokyklose atsakė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) Imunoprofilaktikos skyriaus vedėja Daiva Razmuvienė. Į susitikimus su gydytoja atėjo daug sunerimusių tėvų, nes prieš savaitę Pabradėje nuo meningokokinės infekcijos mirė du vaikai.
 
 ULAC duomenimis, šiemet Lietuvoje diagnozuoti 26 susirgimai meningokokine infekcija, keturi iš susirgusiųjų mirė. Visi mirusieji – vaikai, kurių vyriausiajam – septyneri metai. Pernai mūsų šalyje užregistruotos septynios mirtys nuo šios infekcijos.
 
ULAC medikai primena, kad  meningokokinė infekcija yra pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki 5 metų amžiaus. Tai ūmi bakterinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu, artimai bendraujant su sergančiu ar bakterijos nešiotoju. Ligos sukėlėjas – gramneigiama bakterija Neisseria meningitidis. Europoje labiausiai paplitę ir dažniausiai susirgimus sukelia B ir C tipai. Susirgimai dažnesni šaltuoju sezonu: rudens, žiemos, pavasario mėnesiais. Laikotarpis nuo užsikrėtimo iki pirmųjų simptomų – vidutiniškai 3-4 dienos.

Didesnę riziką susirgti meningokokine infekcija turi: rūkantys asmenys, vaikai kenčiantys nuo pasyvaus rūkymo, persirgus gripu ar kitomis virusinėmis kvėpavimo takų infekcijomis, esant nusilpusiam imunitetui.

Simptomai: karščiavimas, vėmimas, mieguistumas, vangumas, sąmonės aptemimas, kaklo raumenų įtempimas, sąnarių/raumenų skausmai, vaikams dar yra būdingas nuolatinis verksmas, atsisakymas valgyti/gerti, hemoraginis bėrimas.
 
Prevencinės priemonės:
  • užtikrinti kuo mažesnį sergančio asmens kontaktavimą su sveikais asmenimis;
  • antimikrobinė profilaktika rekomenduojama tik asmenims, glaudžiai kontaktavusiems su ligoniu;
  • reguliariai plauti rankas;
  • laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo (kosint ar čiaudint prisidengti nosį ir burną vienkartinėmis servetėlėmis, panaudotas – išmesti į šiukšliadėžę);
  • reguliariai vėdinti ir valyti patalpas;
  • skiepai.
Vakcinacija
  • Vakcina nuo meningokokinės infekcijos B tipo  sukėlėjo 2013 m. sausio 14 d.  registruota Europos vaistų agentūroje, todėl ji tiekiama Lietuvoje.
  • Lietuvoje nuo meningokokinės B infekcijos pradėti skiepijimai 2014 m. ir paskiepyti 338 vaikai, o 2015 m. paskiepyti 1045 vaikai (tėvų ar globėjų lėšomis).
  • Ši vakcina patvirtinta Europos Komisijos ir leidžiama ja skiepyti vaikus nuo 2 mėnesių amžiaus ir vyresnius asmenis.
  • Vakcina nėra finansuojama Valstybės lėšomis.
Tėvams ar globėjams pageidaujant  paskiepyti savo vaiką ar pasiskiepyti patiems nuo meningokokinės infekcijos reikia kreiptis į savo asmens sveikatos priežiūros įstaigą. Nes tik šeimos gydytojas ar pediatras įvertinęs Jūsų vaiko/suaugusio asmens sveikatos būklę – gali nuspręsti ar vaikas/suaugęs asmuo gali būti paskiepytas.
 
! Šiuo metu vakcinos nuo meningokokinės infekcijos trūksta, ULAC informuos, kai nauja siunta bus pristatyta į Lietuvą.
 
Parengė Imunoprofilaktikos skyriaus specialistai.
 
Daugiau informacijos:
Beata Bukotaitė
8 614 71720
beata.bukotaite@ulac.lt
Švietimo ir komunikacijos skyriaus vedėja
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras
2016-03-14