Suaugę alkoholikų vaikai

Narkotikų,  tabako  ir  alkoholio  kontrolės  departamento  ir  asociacijos  „Mentor  Lietuva“ socialinės kampanijos „Vaikystė šešėlyje“ apklausos  (toliau  –  Apklausa)  duomenimis, Lietuvoje kas antras žmogus vaikystėje  turėjo  sunkumų,  susijusių  su  alkoholio vartojimu šeimoje.  Alkoholio problemos  šeimoje dažniausiai būna paslėptos nuo išorinio pasaulio. Tai palieka vaikus izoliuotus ir vienišus. Dažnai jie turi sveikatos sutrikimų, minčių apie savižudybę, didesnį polinkį į priklausomybes. Dauguma šių problemų bei vaikystėje patirtas tėvų meilės trūkumas neišnyksta ir suaugus.
Tą savaitę, kai švenčiama  Šv. Valentino diena, pasaulyje yra minima ir  Alkoholikų vaikų savaitė, kurios tikslas  –  atkreipti visuomenės dėmesį į problemas, su kuriomis susiduria alkoholį vartojančių tėvų šeimose augantys ir jau suaugę vaikai, skatinti jiems padėti bei patiems ieškoti pagalbos.
Lietuvoje kas antras žmogus vaikystėje turėjo sunkumų, susijusių su alkoholio vartojimu šeimoje. Daugiau nei pusė žmonių, esant alkoholio vartojimo problemoms šeimoje, nesulaukė

reikiamos pagalbos.
Būti suaugusio alkoholiko vaiku nėra etiketė visam gyvenimui. Daug kas priklauso nuo paties žmogaus – nuo jo pasirinkimų. O vienas iš pirmųjų žingsnių – pripažinti, kad net ir suaugus reikia pagalbos ir pamėginti išeiti iš slegiančios izoliacijos.
Pagalbos galima kreiptis į savigalbos grupes, kurios buria suaugusius alkoholikų vaikus (SAV) ar priklausomybe sergančių žmonių  artimuosius (Al-Anon) ir taiko 12 žingsnių bei  12 tradicijų programas. Savigalbos  grupių  susirinkimams  tapus  saugia  vieta,  tampa  lengviau  išreikšti  visas nuoskaudas ir baimes, kurias asmuo  laikė savyje ir  išlaisvinti save iš gėdos ir kaltės jausmo kurios atsinešė  iš praeities. Savigalbos  grupės  padeda  sukurti  asmeninį  palaikymo  tinklą  bei planuoti veiksmus,  padėsiančius pakeisti  savo  gyvenimą  ir  sveikti. Suaugusiems alkoholikų vaikams  gresia didesnė tikimybė patiems tapti priklausomais nuo alkoholio. Priklausomiems nuo alkoholio asmenims gali būti naudinga lankyti anoniminių alkoholikų (AA) grupes.
Informacijos apie savigalbos grupes ieškokite:
  Suaugę alkoholikų vaikai (SAV) (www.suaugevaikai.com)
  Priklausomybe sergančių žmonių artimųjų ir draugų bendrija (Al-Anon) (al-anon.lt)
  Anoniminiai Alkoholikai (AA) – priklausomybe nuo alkoholio sergančių asmenų draugija
(aalietuvoje.org).

Informaciją parengė Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, 2020 m.

2020-02-05